TCP/IP v kostce

IP je dnes bezkonkurenčně nerozšířenější síťový protokol. Základy protokolové architektury TCP/IP jsou stabilní, ale vývoj síťových technologií se nezastavil. V posledních letech vznikly protokoly na podporu nových aplikací a také nové možnosti realizovat IP provoz po moderní různorodé síťové infrastruktuře.
Kromě podrobných základů všech zásadních protokolů architektury TCP/IP se proto v této publikaci čtenáři seznámí s následujícími novinkami:

•   hlasové aplikace (VoIP) a streaming media – protokol SIP, kvalita služby v Internetu (QoS), mechanizmy DiffServ, IntServ, protokol RSVP
•   transportní protokoly – rozšíření pro bezdrátovou komunikaci (satelitní, mobilní), podpora aplikací v reálném čase (RTP, RTCP, SCTP)
•   mobilita v sítích s IP – Mobile IP, podpora mobility v IPv6, směrování
•   skupinové vysílání – směrování, aplikace
•   přepínání značek (MPLS)
•   propojování sítí – optické přepínače, vývoj moderních směrovacích protokolů, BGP a multihoming
•   management – SNMPv3, monitorování přepínačů (SMON)
•   bezpečnost v sítích – IPSec, TLS a SSL, virtuální privátní sítě (VPN)
•   IP v optických sítích – IP/DWDM
  
Publikace je vhodná pro správce sítí, IT techniky i manažery, síťové profesionály a studenty. Poslouží jako obsáhlá reference, protože jde do technických podrobností a odvolává se na specifikace Internetové komunity. Toto je již druhé, upravené a rozšířené vydání.
    
Ing. Rita Pužmanová, CSc., MBA, je nezávislá síťová specialistka, autorka a školitelka. Studovala systémové inženýrství na ČVUT a s Internetem se poprvé sblížila při postgraduálním stipendijním programu na Universidad de Valladolid (Španělsko). Léta působila v Evropě jako certifikovaný školitel Cisco Systems a následně vedla řadu vlastních síťových školení, mj. on-line TCP/IP program pro UCLA (University of California). Předtím pracovala v ETSI (European Telecommunications Standards Institute). Kromě knižních publikací (např. Routing and Switching: Time of Convergence?, Addison Wesley, vydané i v čínštině) je autorkou mnoha článků v tištěných i internetových odborných médiích, českých i mezinárodních. Podílí se na evropských programech výzkumu a vývoje ICT.

Recenze zveřejněná na serveru Svět sítí
Autor: Lubor Klaška
Publikováno: 29. listopadu 2004

Kniha „TCP/IP v kostce“ se stane vaší síťařskou biblí
Podle názvu této knihy by se jeden mohl domnívat, že jde o stručnou přehledovou referenci nerozšířenějšího síťového protokolu. Naprostý opak je však pravdou. Jde o obsáhlý ambiciózní projekt, jdoucí do technických podrobností.
Rodina protokolů TCP/IP si koncem minulého desetiletí vydobyla výlučné postavení díky své otevřenosti a Internetu. Smetla tak ze scény veškeré jiné proprietární síťové protokoly. Odpovídající znalost tohoto dnes bezkonkurenčně nerozšířenějšího síťového protokolu je tak nezbytným předpokladem každého síťaře.
TCP/IP v kostce vychází z původní publikace „Propojování sítí s TCP/IP“ (vyšla v roce 1998) Ing. Rity Pužmanové, CSc., MBA, nezávislé síťové specialistky, autorky a školitelky. Za pět let od jejího vydání komunikační technologie, Internet, ale i jejich uživatelé ušli dlouhou cestu. Proto vznikl ambiciózní projekt TCPI/IP - reference v češtině, pro síťové profesionály, správce IP sítí i studenty. Kromě podrobných základů všech zásadních protokolů architektury TCP/IP se proto v této publikaci čtenáři seznámí i s nejmodernějším a stále se rozvíjejícími oblastmi TCPI/IP:

• bezpečnost v sítích - útoky na sítě a obrana proti nim, zabezpečený přístup do sítě a oprávněná komunikace, šifrování symetrické i asymetrické, IPSec, TLS a SSL;
• virtuální privátní sítě (VPN) - tunelování na druhé vrstvě (L2TP), IP VPN a MPLSIBGP VPN, QoS a bezpečnost VPN;
• hlasové aplikace a streaming media - VoIP (ENUM, TRIP, SIMCO), protokol SIP, kvalita služeb v Internetu (QoS) - DiffServ, IntServ, RSVP, RED;
• mobilita v sítích s IP - Mobile IP, podpora v IPv6, směrování;
• transportní protokoly - rozšíření pro bezdrátovou komunikaci (satelitní, mobilní), podpora aplikací v reálném čase;
• skupinové vysílání - směrování, aplikace;
• propojování sítí - rozšíření protokolu STP (IEEE 802.1p, Q, s, w), přepínání značek (MPLS), vývoj moderních směrovacích protokolů, BGP a multihoming;
• stav IPv6 - nové výzkumné sítě IPv6, implementace IPv6, vývoj (změny ve vyšších protokolech);
• síťové infrastruktury - 10Gigabit Ethernet, úložné sítě (SAN), optické přenosové sítě (SDH), bezdrátové sítě LAN (WLAN)
• management - SNMPv3, monitorování přepínačů (SMON).

Kniha je členěna do kapitol tak, aby odpovídala struktuře komunikace prostřednictvím TCP/IP. Po nezbytném historickém úvodu následuje struktura architektury TCP/IP, výklad jednotlivých vrstev, od fyzické (síťového rozhraní), přes komplexní vrstvu internetu s protokolem IP (a mnoha dalšími), nezbytnou vrstvu transportní s protokoly TCP a UDP (a dalšími) až k uživatelsky nejzajímavější vrstvě aplikační. Samostatné kapitoly byly věnovány oblastem propojování sítí (zejména směrování protokolu IP), managementu (protokol SNMP, vzdálené monitorování RMON) a bezpečnosti sítí s protokolem IP.
Autorka nezapře svoji výbornou znalost normotvorného úsilí mezinárodních standardizačních organizací. Jednotlivé části jsou vždy doplněny odkazy na odpovídající specifikace IEEE a RFC, kterými se TCPI/IP řídí. Všechny technické výrazy se také autorka snaží zpřístupnit v češtině. Nicméně v mnoha případech (zvláště u nejnovějších technologií) je uváděn v závorce za českým překladem původní anglický termín kurzívou.
Kniha je doplněna několika přílohami (přehled standardizačních organizací a dokumentů, přehled použitých zkratek aj.). Poslední příloha pak bude jistě užitečným pomocníkem všem síťovým profesionálům, protože nabízí řadu převodních tabulek (binární-decimální-hexadecimální), přehled různých specifikací rychlostí jako OC-3 a rovněž přehled hlavních čísel protokolů a portů TCPI/IP.
Co dodat závěrem? Lze něco této knize vytknout? Samozřejmě, budete-li chtít některou oblast nastudovat podrobněji, narazíte na problém. Není ale možné vměstnat tak obrovské téma do jedné, třebaže velikostí úctyhodné knihy. I tak jsou podle mého názoru nejen základy, ale i rozšířené oblasti vyloženy dostatečně podrobně, aby vyhovovaly naprosté většině čtenářů. A k dalšímu studiu vás navedou odkazy na další zdroje informací.
Tak jako bibli nepřečtete zaráz, ale věřící se k ní vrací pro poučení celý svůj život, tak i tuto knihu nepřelousknete zaráz, ale budete se k ní vracet pro informace přinejmenším celý svůj profesionální síťařský život – tedy pokud TCPI/IP bude tím, čím je dnes. Kniha "TCP/IP v kostce" má velkou šanci stát se vaší síťařskou biblí a zaujmout (tak jako v mém případě) čestné místo ve vaší odborné knihovničce.

Přílohy

Náhled Informace o souboru
TCP_D2URV_2015_obsah.pdf.pdf 218.91KB 6963

Specifikace

Vlastnosti knihy
Vydání 2. upravené a rozšířené
Rozměry B5
Počet stran 620
Vazba pevná

Napsat recenzi

Poznámka: Nepoužívejte HTML tagy!
    Špatný           Dobrý
  • 799 Kč
  • 719 Kč

    Ušetříte: 80 Kč